انتشار خبر فضای سبز شهری بافق در روزنامه اطلاعات کشور/شنبه ۲۴ شهریور ماه ۹۷
بافق- خبرنگار اطلاعات: کاشت درختان مثمر متناسب با شرایط و اقلیم شهر علاوه بر توسعه فضای سبز و تلطیف هوا و شادابی مردم، شهرداری را نیز به سمت و سوی اقتصادی کردن فضای سبز سوق داده است.

شهردار بافق در نشست هم اندیشی طرح زکات با تبریک هفته ولایت افزود: امروز بحث زکات یک تکلیف الهی است و مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر سعی کرده در حد مقدور و بضاعت و امکانات خود به قشر آسیب پذیر جامعه کمک کند.

سید علی نوروز زاده با اشاره به بحث زکات مستحبی گفت: ما در مجموعه شهرداری تلاش کردیم در بحث فضای سبز که یک نیاز اساسی توسعه شهری است برای سلامت پایدار مردم و حفظ محیط زیست در فرایند تحقق اقتصاد مقاومتی به سمت و سوی ایجاد یک فضای سبز اقتصادی و عملا سودآور گام برداریم.وی به منابع آبی فضای سبز اشاره کرد و افزود: با استفاده از این منابع باید طوری برنامه ریزی کنیم تا درختان مثمر مانند خرما؛ زیتون و درختان متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیم شهر کاشته شود تا در عین حال که برای مردم زیبا و جذاب است حاصل و خروجی نیز داشته باشد.

نوروززاده با اشاره به مجموعه ۶۰ هکتاری پارک آبشار بافق گفت: آنچه که امروز در کشور مورد دغدغه قرار گرفته مسئله آب است و در این مجموعه از آب سخت با کیفیت پایین و EC بالای ۱۴ هزار استفاده شده و همکاران در مجموعه شهرداری باید زحمات بیشتری متحمل شوند تا با این وضعیت فضای سبز مطلوب ایجاد کنند.

رئیس کمیته امداد بافق هم در این نشست از همکاری امام جمعه، رئیس شورای شهر و شهردار بافق تشکر کرد وسید رضا هاشمی پور افزود: الحمد الله در شهرستان بافق اعتقادات مذهبی بالایی وجود دارد که کمک به نیازمندان را از وظایف انسانی و معنوی خود می دانند و همواره به کمک افراد نیازمند می شتابند. سید رضا هاشمی پور با بیان اینکه اجرای طرح مفتاح الجنه در بافق پیشتاز استان است بیان کرد: این طرح در بافق نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد رشد داشته که ناشی از اعتقادات قوی مردم این شهرستان است. در این نشست همچنین مدیرکل کمیته امداد استان یزد و رئیس شورای اسلامی شهر بافق در سخنان کوتاهی به فریضه الهی زکات اشاره و با بیان اینکه نقش آن در زندگی فردی و اجتماعی تاثیر گذار است بر ترویج فرهنگ زکات واجب و مستحبی در جامعه تاکید کردند.

درختان زیتون و خرما که از سوی شهرداری در فضای سبز شهری کاشته شده به با ر نشسته و پیش بینی می شود امسال حدود یک تن خرما و زیتون از درختان این نهاد برداشت شود.

*تاکید فرماندار بافق برحفظ آثار تاریخی این شهرستان

آثار تاریخی بافق گنجینه ارزشمند این شهرستان هستند که باید از سوی دستگاه های ذیربط مورد توجه و مرمت قرار گیرد.

فرماندار بافق در بازدید از “کهن خانه” بافق ضمن بیان این مطلب گفت: این خانه قدیمی در محله قلعه ( انتهای خیابان شیخ محمدتقی بافقی) قرار دارد و ساخت آن متعلق به دوره صفویه است.زاده رحمانی کهن خانه را از آثار ارزشمند بافق دانست وافزود: این بنا دارای ۱۲ اتاق است که ۶ اتاق در طبقه نخست و همین تعداد نیز در طبقه دوم خودنمایی می کند.

این مسئول متذکر شد: فرمانداری هم آمادگی دارد برای مرمت و جلوگیری از تخریب آثار و میراث گذشتگان با اداره میراث فرهنگی همکاری داشته باشد و در مقوله اعتبارات مساعدت کند.

زاده رحمانی با بیان اینکه برخی از بناهای تاریخی و آثار طبیعی بافق از قدمت و ارزش بالایی برخوردارند اظهار داشت: تا کنون اهمیت و توجه چندانی به این آثار نشده است و باید همه مردم و مسئولان در برابر حفظ و پایداری میراث گذشتگان مسئولیت داشته باشند.

وی به داشتن مالکیت خصوصی برخی آثار اشاره کرد و افزود: مالکان باید با همکاری ادارات مربوطه و مساعدت مالی و اعتبارت میراث فرهنگی شهرستان بافق از تخریب این سرمایه های ارزشمند جلوگیری کنند.

۲۰۰ اثر تاریخی در شهرستان بافق وجود دارد که ازاین تعداد ۴۳ اثر در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسده است.