در جلسه ای راهکارهای کشت گیاهان دارویی در فضای سبز شهرداری بافق بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری بافق، کارشناس مرکز تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان یزد در این نشست که با حضور شهردار، بخشدار مرکزی، مدیر وکارشناسان جهاد کشاورزی و مسوول خدمات شهری شهرداری، در محل شهرداری برگزار شد گفت: دراستان گرم و خشک یزد و شهرستان کویری بافق هم می شود کشت گیاهان دارویی کم آب خواه و سازگار با شرایط اقلیمی منطقه را توسعه داد.
حیدر مفتاحی زاده ، شهرستان بافق را نخستین تجربه در توسعه کشت گیاهان دارویی عنوان کرد و گفت: کشت آزمایشی گونه هایی از قبیل به لیمو و نعنا فلفلی با تولید بیش از ۳۰۰ کیلو گرم در سطح حدود دو هزار متر مربع از اراضی روستاهای مبارکه، کوشک و سبزدشت این شهرستان با استقبال خوب مردم به ویژه زنان روستایی قرار گرفت.
این کارشناس با بیان اینکه امسال قراراست ۱۰ گونه گیاه دارویی در بافق کشت شود خاطر نشان کرد: گرچه زمینه های لازم برای عرضه و فروش این محصول فراهم شده ولی همچنان نیازمند فرهنگ سازی بیشتر دراین خصوص هستیم.
مفتاحی زاده از بخشدارمرکزی، دهیاران و اصحاب رسانه خواست تا با اطلاع رسانی مداوم، مردم، کشاورزان به ویژه بانوان روستایی را به خواص داروهای گیاهی و اشتغالزایی آن آشنا کنند.
وی همچنین خواستار معرفی و دانش بنیان شدن گونه های مختلف گیاهان دارویی درمراکز رشد و فناوری شد.
مفتاحی زاده ، هدف از برگزاری این جلسه را همکاری شهرداری در توسعه و رونق کشت گیاهان دارویی عنوان کرد وافزود: نهاد شهرداری می تواند از گونه های مختلف و تنوع رنگها و برگهای این گیاه در فضای سبز شهری استفاده کند و بازدهی و سود آوری هم داشته باشد.
شهردار بافق نیزدر این نشست به طبیعت بکر مجموعه پارک آبشار اشاره کرد و گفت: مصالح ساختمانی به کار رفته در این مجموعه غالبا سنگ، خاک و چوب های طبیعی است.
سید علی نوروز زاده با بیان اینکه یکی از اهداف ساخت مجموعه پارک آبشار تحقیق، توسعه و گسترش گیاهان بومی دارویی و الهام پذیری از طبیعت آغاز شده است افزود: زیرساختهای باغ گیاهان دارویی مجموعه آبشار آماده شده است و در پایان امسال در بخشهایی ازآن، گیاهان دارویی کشت می شود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بحث فضای سبز سود آور را سال گذشته در نمایشگاه شهرداری های کشور مطرح کردیم گفت: این مقوله مورد استقبال قرار گرفت و شهرداری بافق نیز هم اینک در زمینه تولید اقلامی مانند خرما و زیتون فعال است.
شهردار بافق در پایان سخنان خود پیشنهاد کرد: برخی از گونه های سازگار، در گلدانها کشت شده و به صورت گلدانی به منازل شهروندان تحویل شود.
بخشدار مرکزی بافق هم در این حلسه با اشاره به فعالیت ۲۶ شورای اسلامی روستایی در این شهرستان، گفت: در صورت فرهنگ سازی و برگزاری دوره های آموزشی برای دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی روستایی ، کشت گیاهان دارویی در روستاها گسترش می یابد و موجب اشتغال و در آمد زایی خواهد شد.
محمد رضا فتاحی افزود: دهیاران باید در کارگاههای آموزشی به این باور برسند که کشت گیاهان دارویی در همه روستاهای بخش مرکزی بافق امکان پذیر است.
بخشدار مرکزی بافق تپه نورالشهدا دولت آباد و گلخانه شیطور را برای کشت گیاهان دارویی مناسب خواند و اظهار داشت: ظرفیت روستاها برای کشت این گیاه با توجه به شرایط آب و هوایی باید مورد توجه قرار گیرد