شهردار بافق:
برگزاری جشنواره نوروزی و سمپوزیوم ساخت سردیس شهدا و مفاخر در بافق
شهردار بافق گفت: جشنواره نوروزی و سمپوزیوم ساخت سردیس سرداران شهید و مشاهیر این شهرستان در تفرجگاه آبشار بافق در ایام نوروز برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی شهرداری،سید علی نوروز زاده در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: به منظور احیا آداب ، رسوم و سنت‌های گذشته بافق و معرفی این سنت‌ها و همچنین جذب بیشتر گردشگر در نوروز ۹۶ این جشنواره و سمپوزیوم با محوریت پاسداشت یاد و نام سرداران شهید و مشاهیر شهرمان، برگزار می‌شود.
شهردار بافق با اشاره به اینکه در نظر داریم در این شهر کویری، نوروزی متفاوت با نوروز سال‌های گذشته داشته باشیم افزود: در همین راستا از اول تا ۱۳ فروردین ۹۶ جشنواره نوروزی و سمپوزیوم ساخت سردیس (نیم تنه) مشاهیر و نام آوران و همچنین سرداران شجاع شهرستان بافق به صورت همزمان برگزار خواهد شد.
وی با یاد آوری اینکه از هشت هنرمند برجسته کشوری برای شرکت در سمپوزیوم ساخت سردیس شهدا و مفاخر دعوت شده است خاطر نشان کرد: در این سمپوزیوم سردیس پنج سردار شهید دفاع مقدس بافق، آیات اعظام شیخ محمد تقی بافقی (شهید امر به معروف) و مرحوم آیت ا… میرغنی زاده اولین امام جمعه دیارمان ساخته خواهد شد.
وی با بیان اینکه سردیس ها با هدف زنده نگهداشتن یاد و نام مشاهیر،سرداران دلاور و نام آوران شهر بافق ساخته می شود افزود: این اقدام اثرات و ثمره ارزشمندی دارد و پس از بازدید عموم، سردیس ها در محل های مناسب سطح شهر بافق نصب خواهد شد .
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جشنواره نوروزی ۹۶ غرفه هایی نمایشگاهی و فروشگاهی در نظر گرفته شده که در راستای معرفی جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی این شهرستان فعالیت می کنند.
نوروززاده ادامه داد: پخت غذاهای محلی، مسابقات شاد خانوادگی،مسابقه سفره هفت سین ایرانی اسلامی، اجرای ورزشهای زورخانه ای، بازی های بومی – محلی، اجرای جنگ شبانه با حضور هنرمندان بومی و کشوری، غرفه های آموزشی و سرگرمی کودکان مهمترین اهداف و برنامه های در نظر گرفته شده در راستای احیا و معرفی این آیین‌ها و سنت‌ها و همچنین جذب بیشتر گردشگر به شهرستان بافق است.
شهردار بافق همچنین با توجه به اینکه جشن عید نوروز در ۱۲ کشور دنیا برگزار می‌شود خاطر نشان کرد: امسال این ۱۲ کشور با مرکزیت ایران قصد دارند که سنت‌ها و آیین‌های این عید باستانی را ثبت و دانش‌نامه نوروز ۹۶ را به صورت جهانی تنظیم و به یک کتابچه تبدیل کنند.
وی تصریح کرد: ما قصد داریم سهمی از این دانش‌نامه داشته باشیم بنا براین باید آیین‌ها و سنت‌های شهرستان بافق درعید نوروز بهتراز گذشته معرفی شود و تلاش کنیم با ثبت آئین کهن و سنت های دیرینه ای که در نوروز باستان داریم در این دانش‌نامه جهانی سهیم باشیم.
شهردار بافق با بیان اینکه تلاش همه مسوولان این است که شهرستان بافق مقصد گردشگری باشد نه محل تردد گردشگران، افزود: این مهم با همکاری همه دستگاه‌های متولی و ادارات شهرستان و استفاده از همه امکانات و ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان محقق خواهد شد.
این مسوول با ابراز امیدواری از اینکه شهرستان بافق در نوروز پیش رو همچون سال گذشته در اجرای برنامه های شاد و متنوع و جذب گردشگر برتری داشته باشد گفت: این شهر کویری در نوروز ۹۵ به عنوان شهر برتر گردشگری در استان یزد انتخاب شد و امسال نیز ستاد تسهیلات خدمات سفر کشور در نظر دارد با توجه به معیارهایی از جمله کیفیت اطلاع ‌رسانی به مسافران، برنامه‌های فرهنگی و هنری اجرا شده، میزان کاهش تصادفات درون شهری نسبت به مدت مشابه سال قبل، وضعیت ارزیابی، رسیدگی و نظارت به شکایت‌ها، میزان اقامت مسافران در شهر‌ها، پاکیزگی شهر و روشنایی خیابان‌ها وهمچنین سرویس‌های بهداشتی مناسب را ملاک انتخاب شهر برتر در ایام نوروز قرار دهد.
نوروز زاده سیاست های کلی نظام در بحث میراث فرهنگی و گردشگری را هم یاد آور شد و افزود: شهرداری بافق در حوزه گردشگری، فرهنگی و هنری کمک به نهاد های حمایتی، درختکاری و ساخت و سازها همواره موضوع فرهنگ ایرانی- اسلامی را در نظر گرفته است.
وی به فرهنگ بکر و دست نخورده مردم بافق نیز اشاره کرد و گفت: فرهنگ مردمان بافق به قدری عنی است که بر فرهنگ مسافران نیز تاثیر می گذارد و هرگز تسلیم سایر فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها نخواهد شد.