پرفسور پرویز کردوانی:
رفع مشکل کم آبی با مدیریت مصرف آب توسط مردم
همایش هوای پاک با حضور پروفسور کردوانی در بافق برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری، پرفسور پرویز کردوانی در همایش هوای پاک با موضوع مصرف بهینه آب که به همت شهرداری بافق و همکاری انجمن همگامان طبیعت سبز گلبو در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد گفت: مردم با مدیریت مصرف آب می توانند بحران کم آبی را مدیریت کنند.
پدر علم کویر شناسی ایران در همایش هوای پاک که با حضور فرماندار، شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مسئولان بافق و دوستداران طبیعت برگزار شد، گفت: کم آبی در تعداد زیادی از کشور‌های خاورمیانه به دلیل کمبود منابع آب، به عنوان یک بحران‌ محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه کشور ایران هم با این بحران روبرو شده است، افزود: پیامدهای این بحران خشکی دریاچه ارومیه و زاینده رود، مهاجرت مردم به شهر های بزرگ و … است که طبق پیش‌بینی های کارشناسان، منابع آبی ایران تا ۷ سال آینده به اتمام می رسد.
پروفسور کردوانی با تأکید بر صرفه جویی در مصرف آب تصریح کرد: فراهم شدن امکانات، فرهنگ سازی و مدیریت مصرف برای کشاورزی و شهروندان ، صنعت و شهر از اولویت های صرفه جویی است.
این جغرافیا شناس فعالیت صنایع را کنار آب ها ضروری دانست و بیان کرد: اکنون نه تنها این اقدام انجام نمی شود بلکه بدون مخالفت سازمان محیط زیست، آب به صنایع انتقال می یابد.
وی به سابقه ۹۰۰ ساله سد سازی در کشور ایران اشاره و بیان کرد: اجرای طرح های آبخیز داری، شستشوی سد، ایجاد سدهای رسوب گیر و مدیریت سد از راه های طولانی کردن ذخیره آب سد محسوب می شود.
پدر علم کویر شناسی یکی از وظایف ارگانهای دولتی را در قبال بحران کم ،اطلاع رسانی عنوان کرد و افزود: آموزش به مردم، نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی از دیگر وظایف ارگانها در خصوص معضل کم آبی می باشد.
شهردار بافق نیز به عنوان میزبان همایش هوای پاک، گفت: پروفسور کردوانی به عنوان جغرافیادان مشهور و یکی از چهره های ماندگار کشور می باشد، که کتاب های متعددی در زمینه بهره مندی از منابع آب و حفاظت از کویر تألیف کرده است.
سیدعلی نوروززاده اظهار امیدواری کرد: این همایش با مطالب ارائه شده توسط پدر علم بیابان شناسی ایران ، باعث بهبود عملکرد زیست محیطی، داشتن هوایی پاک و رسیدن به توسعه پایدار باشد.