شهردار بافق گفت: ساخت یکی از بزرگترین زیستگاه های حیات وحش کشور به مساحت ۱۱۰ هکتار در مجموعه تفرجگاه آبشار این شهر آغاز شد.

سید علی نوروززاده روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا
افزود: این زیستگاه با توجه به رویکردهای نوین در نگهداری حیوانات، طوری طراحی شده که گونه های جانوری حداکثر آزادی و آرامش را در فضای پیرامون خود داشته باشند.
شهردار بافق بیان کرد: همچنین علاقه مندان به حیوانات از داخل مسیرهای محصور و نیز از فراز قله زیبای مجموعه تفرجگاه آبشار بافق می توانند مناظر بکر و طبیعی و گردش آرام حیوانات را در فضایی شاد و مفرح به تماشا بنشینند.
این مسوول ساخت آبشخورها در فضای نگهداری، آبرسانی و ایجاد فضای سبز، مسیر های دسترسی و خدماتی را از دیگر مواردی خواند که در این زیستگاه در حال اجراست.
وی خاطر نشان کرد: در مرحله اول گونه های اهلی و بومی و در مراحل بعدی گونه های وحشی در این زیستگاه رها سازی و نگهداری می شوند.
شهردار بافق، ساخت زیستگاه حیات وحش را اقدام موثر درحفظ و نگهداری گونه های جانوری عنوان و ابراز امیدواری کرد: این زیستگاه به مرکز تحقیقات دانش پژوهان برای سازگاری گونه های مختلف با محیط و شرایط اقلیمی بافق به منظور پیشگیری از بیماری ها، مرگ و میر و جلوگیری از انقراض آنها تبدیل شود.
وی، تنوع زیستی در پایداری و چرخه غذایی حیات وحش و همچنین ترویج فرهنگ حمایت از حیوانات در بین مردم ، احیای گونه های در معرض انقراض، حفاظت از گونه های جانوری و نیز تکمیل مولفه های گردشگری مجموعه تفرجگاه آبشار و شهرستان بافق را از مهمترین اهداف این طرح عنوان کرد.
نوروززاده برآورد اجرای طرح ساخت زیستگاه حیات وحش تفرجگاه آبشار بافق را در فاز اول هفت میلیارد ریال اعلام و بیان کرد: این رقم از محل اعتبارات عمران شهرداری تامین و پرداخت می شود.
برای مجموعه تفرجگاه آبشار بافق زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار در نظر گرفته شده که در چهار مرحله تکمیل و مورد استفاده مردم و گردشگران قرار گیرد.
از این مقدار زمین، ۱۰۰ هکتار پارک، ۱۱۰ هکتار زیستگاه حیات وحش و بقیه برای ایجاد پیست موتورسواری و دوچرخه سواری و سایر فضاهای تفریحی است.
تاکنون چندین جشنواره نوروزی و تابستانی و مسابقات قهرمانی موتورکراس در سطح ملی در این مجموعه برگزار شده است.
مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد.