هشدارهای پلیس بافق در پیشگیری از کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی
پلیس بافق در راستای پیشگیری از کلاهبرداری از طریق خرید و فروش اجناس در شبکه های اجتماعی به شهروندان هشدار داد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، خوشبختانه با توجه به گسترش اینترنت و امکانات گسترده ی آن، در سال های اخیر این امکان فراهم شده که می توان عملیات خرید و فروش هر کالایی را با هزینه ای کم با استفاده از اینترنت تحت عنوان فروشگاه های اینترنتی در هر مکان و زمانی انجام و اقدام به فعالیت های تجاری کرد.
افراد کلاهبردار نیز با سوء استفاده از سادگی مشتری، از ترفندهایی با بیان اینکه مشتری باید بیعانه واریز کند تا جنس را به کسی دیگری نفروشیم، فرد را مجبور میکنند تا مبالغی را به حساب اعلامی توسط کلاهبردار واریز نماید که در نهایت قربانی یا همان مشتری بعد متوجه می شود این آگهی فروش کذب بوده و مورد کلاهبرداری قرار گرفته است.
در این راستا پلیس بافق در راستای پیشگیری از هر گونه کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی، به شهروندان هشدار داد و از آن ها خواست هشدارهای ذیل را همیشه مدنظر داشته باشند و آن ها را رعایت کنند:
۱- از هر فروشگاهی که در فضای مجازی مشاهده می کنند اقدام به خرید نکنند و حتما از تجربه و توصیه های دیگران استفاده کنند.
۲- به آگهی هایی که در فضای مجازی به عنوان تبلیغ و با شگرد های متفاوت اعم از قیمت های پایین تر نسبت به بازار که با اختلاف بالایی به فروش میرسند و … اعتماد نکنند.
۳- هرگز به صرف صحبت کردن فرد صاحب آگهی و وعده و وعید های فروشنده، به حساب وی پول واریز نکنند چرا که احتمال اینکه شماره حساب و نام فرد جعلی و غیر واقعی باشد، وجود دارد.
برای امنیت بیشتر در روند خرید اینترنتی، نکاتی را در مورد مراجعه به سایت مورد نظر باید رعایت نمود که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:
چنانچه خرید شما از سایت های اینترنتی است:
۱- در قسمت تماس با ما، حتما آدرس و اطلاعات تماس با فروشگاه موجود باشد.
۲- امکان مراجعه حضوری برای خریدار وجود داشته باشد.
۳- فروشگاه دارای نماد اعتماد الکترونیکی ( e نماد) باشد.
۴- آدرس سایت فروشگاه دارای گواهی ssl باشد و کاربران توجه داشته باشند که باید شخصا آدرس صفحات را در قسمتURL (آدرس بار) وارد و به سایت هایی مراجعه کنند که از پروتکل https برای انتقال داده ها بهره می برند.
۵- سیاست ها و روند های بازگشت کالا که عموما بین ۴ تا ۷ روز در نظر گرفته می شود، برای خریدار وجود داشته باشد تا در صورتی که خریدار از خرید منصرف شد، بتواند کالا را بازگرداند.
۶- محصولات ارائه شده دارای گارانتی و یا خدمات پس از فروش باشد و کالاها اصل باشند.
۷- اطلاعات کامل و عکس از محصول مورد خرید در سایت وجود داشته باشد.
۸- فاکتور خرید برای خریدار با مهر و سربرگ شرکت ارسال شود.
۹- امکان ارسال محصول و دریافت وجه در محل درب منزل نیز علاوه بر پرداخت الکترونیکی وجود داشته باشد.
۱۰- حتما کامپیوتر یا تبلت یا هر وسیله دیگری که از آن برای انجام خرید اینترنتی استفاده می کنید، دارای آنتی ویروس به روز باشد، زیرا آنتی ویروس مناسب و به روز می تواند، شما را از گزند انواع تروجان و ویروس و کی لاگرهای خطرناک، در امان نگه دارد.
۱۱- هرگز از کامپیوتر ها و شبکه های عمومی برای انجام خرید اینترنتی استفاده نکنید زیرا ، شبکه های عمومی نسبت به شبکه اینترنت شخصی شما، به مراتب نا امن تر است. بنابراین از شبکه های عمومی فقط برای گشت و گذار و سرگرمی و تحقیق در اینترنت استفاده کنید و هرگز از آنها برای انجام تراکنش های مالی استفاده نکنید.
دقت داشته باشید که فروشگاه های اینترنتی قانونی و مورد اطمینان، قبل از ارسال کالا و بعد از انجام خرید، مورد خرید را به شما از طریق اس ام اس یا ایمیل گزارش می دهند و از شما تاییدیه خواهند گرفت.